Cookie Nyilatkozat: Free Privacy Policy Generator

Fakultatív programlehetőségek

Erdőbénye Tájház

2008-ban részben pályázati forrásból épült újjá az az épület, amely helyet ad a Tájháznak.

Az itt berendezett kiállítás megtekintésével - előzetes egyeztetés után tárlatvezetéssel egybekötve -megismerkedhetnek a település múltját, hagyományait őrző a lakosság által önzetlenül összeadott gyűjteménnyel.

A Tájház berendezése korhűen tükrözi a településen élők mindennapjait. Az itt található eszközök, szerszámok a több évszázadon keresztül megélhetést adó foglalkozások emlékét őrzik.

A kőfaragás, a fafaragás, a kádármesterség mai is él Erdőbényén, apáról fiúra öröklődött mindmáig.

Nyitva tartás:

előzetes egyeztetés alapján

Tel: 06-47-336-334

Borzné Lovász Borbála

e-mail: erdobenyemuvhazikszt@gmail.com

Kovácsműhely

A községben több generáción keresztül kovácsmesterként dolgozó Müller família emlékének megőrzésére a leszármazottak 1999-ben megajándékozták az Erdőbényéért Közalapítványt az Erdőbénye, Vörösmarty utcában található épülettel, azzal a céllal, hogy ebben ipartörténeti közgyűjteményt hozzanak létre és ezt mindenki számára látogathatóvá tegyék. Az ide látogatók a kovácsok által használt eredeti szerszámokkal, eszközökkel ismerkedhetnek meg.

Előzetes egyeztetés után lehetőség nyílik mesterség bemutató megtekintésére is.

Nyitva tartás:

Egész évben

előzetes egyeztetés alapján

Tel: 06-47-336-334

Borzné Lovász Borbála

E-mail: erdobenyemuvhazikszt@gmail.com

A Kovácsműhely látogatása térítésmentes, lehetőség van mesterség bemutató megtekintésére is térítés ellenében.

Látogatás a Ligeti Juhászatban

Erdőbénye határában, természetvédelmi területen fekszik a Ligeti Juhászat. Mintegy 80 ha ligetes fás legelőn, több hegyi forrás található, védett növényekkel. Állatainkat (700 db anyajuhot, 50 db kecskét) ezen a legelőn tartjuk vegyszermentes környezetben. Hagyományos eljárással, kézi formázással készített sajtok több változatát állítjuk elő: így gomolya, juhtúró, orda, ízesített kecskesajtok: snidlinges, kapros, köményes, kakukkfüves stb. A sajtok gyártása a helyszínen megtekinthető.

Lehetőség van állatsimogató látogatására, sajtkóstolásra, kirándulásra.

Elérhetőségek:

3932. Erdőbénye, Mátyás király u. 67.

Tel/fax:06-47/336-005, 06-30-580-1557

Kirándulás az Aranyosi völgyben

Természeti értékekben, védett növényekben gazdag terület, fontosabb növénytársulásai: sziklai és törmeléklejtő-erdők, patakparti égerligetek, égerláp, sztyepprétek és sziklagyepesek. Az Aranyosi-völgy nemcsak gyönyörű kirándulóhely, hanem madártani szempontból a völgy és környéke egyedülálló természeti értéket képvisel hazai és európai viszonylatban is. Az előforduló madarak közül 19 fokozottan védett, 10 fészkel is a területen.

Mulatóhegyi séta

A 230 méter magas erdőbényei Mulató-hegy hajdani kőbányája területén kristálytiszta vizű tó alakult ki, amit a környék más azonos jellegű bányatavához hasonlóan tengerszemnek neveztek el.

Zemplén nevezetességei

Sárospatak - Rákóczi vár

A vár a Bodrog-folyó kanyarulatánál, a parton kiugró sziklán emelkedik. A mai várat 1531-ben kezdte építeni Perényi Péter. Nemcsak a várat építette, hanem az egész várost fallal és árokkal vette körül. I. Rákóczi Ferenc itt tartotta titkos megbeszéléseit a Wesselényi-féle összeesküvés többi résztvevőjével. A vár az 1708-as országgyűlés helyszínéül is szolgált. A várban ma több érdekes kiállítás tekinthető meg. A Vörös-torony tetejéről csodálatos panoráma tárul szemünk elé.

A kertkutúrája Lorántffy Zsuzsanna idején virágzott. A XVI-XVII. században kialakított kastélypark ma a Henri Cavet 1826 évi angolkert terve alapján telepített formáját őrzi.

Nyitva tartás: hétfő kivételével minden nap 10 - 18 óráig

Füzéri vár

A vár páratlan szépségű környezetben, a Hegyközben épült egy vulkanikus eredetű hegy kúpjára. A legkorábbi Árpád-kori váraink egyike, a tatárjárás előtt épült. Mohács után Perényi Péter évekig itt rejtegette a királyi koronát.

Nyitva tartás: minden nap 9 - 18 óráig

Regéci vár

Egy vulkanikus eredetű hegy tetején épült a vár. Első írásos említése 1307-ből származik. A várat alighanem az Aba nemzetség tagjai emelték a XIII-XIV. század fordulóján. Fénykorát élte a Rákócziak uradalma alatt. A Thököly-szabadságharc bukása után a haditanács leromboltatta a várat.

1999-ben régészeti feltárás kezdődött, melynek eredményeként az északi bástya visszaépítésre került.

Nyitva tartás: minden nap 9 - 16 óráig.

Boldogkő vára

A vár a Zempléni hegység lábánál, a meredek sziklataréjon emelkedik. A tatárjárást követően kezdték építeni. A híres református prédikátor Dévai Bíró Mátyás is hirdette falai között az igét. Nemegyszer megfordult a várban Balassi Bálint, aki itt írta a borivókhoz szóló dalok egy részét.

Nyitva tartás: hétfőn 10 - 18 óráig

Keddtől - vasárnapig 9 - 18 óráig

Múzeumok, emlékhelyek

Kazinczy Ferenc Múzeum Sátoraljaújhely

Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 8 - 18 óráig

szombaton 9 - 16 óráig

Károlyi kastély és arborétum Füzérradvány

Nyitva tartás: keddtől vasárnapig 10 - 18 óráig

Porcelángyár és Múzeum Hollóháza

Nyitva tartás: keddtől vasárnapig 9,30 - 16,30 óráig

Abaúj Múzeum Telkibánya

Nyitva tartás: csak bejelentkezés alapján látogatható

Zempléni Múzeum Szerencs

Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 10 - 16 óráig

Tokaji Múzeum Tokaj

Nyitva tartás: keddtől péntekig 10 - 16 óráig

Huszita Ház Helytörténeti gyűjtemény Gönc

Nyitva tartás: keddtől vasárnapig 10 -18 óráig

Vizsolyi Biblia

A református templomban tekinthető meg a Károli Biblia

Nyitva tartás: április 15-től - október 23-ig 9 - 18 óráig, ettől eltérően bejelentkezés szükséges.

Szabolcsi földvár

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található és Magyarország egyik legnagyobb földvára. Szabolcs vezér emelte a várat a honfoglalás idején. Írásos emlékek 1067-ből említik. A XI. század végi kis templom ma is áll a földvár közelében.

Kossuth Emlékház Monok

Kossuth Lajos szülőházában először 1949-ben nyílt kiállítás, 1963-ban nyilvánították a Magyar Nemzeti Múzeum intézményévé.

Nyitva tartás: keddtől vasárnapig 9 - 17 óráig