/var/www/vhosts/erdobenye.info/erdobenye.hu/src/Site/Views/Elements/Layout/head.php on line 16
">

Tájékoztató sertéstartók számára

2018. november. 16., péntek

Tájékoztató lakosok számára – sertéstartás bejelentése

A Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztálya és a járási főállatorvos az önkormányzatok segítségét kérte, hogy a helyi lakosok az Agrárminisztérium ÉFHÁT/39/2018. iktatószámú körlevele alapján értesülhessenek az afrikai sertéspestis aktuális járványhelyzetéről. A körlevél tartalmazza, hogy az eddig nem regisztrált sertéstartók tevékenységének bejelentésének elősegítése érdekében a területen illetékes jegyzők/körjegyzők közreműködésével juttassák el a következőkben olvasható tájékoztatókat a lakosokhoz. Azon sertéstartók, akik eddig jogszabályi kötelezettségüknek nem tettek eleget, 14 napon belül pótolhatják a hiányosságot, és állattartóként bejelentkezhetnek a rendszerbe.

Tisztelt Erdőbényei Állatartó!
Az afrikai sertéspestis (továbbiakban: ASP) hazai vaddisznókban történt megállapításai valamint az európai országok ASP járványhelyzetének gyors és drámai romlása miatt fokozott a veszélye annak, hogy a vírus átterjed a házisertés állományokra is.

A sertés állományokat kötelező bejelenteni az illetékes járási élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi osztálynál.
Kérem, amennyiben sertést tart, úgy szíveskedjék a Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági Osztálynál (továbbiakban: Osztály), mint az illetékes Hatóságnál bejelentkezni, hogy nyilvántartásba vehessék!
Amennyiben tudomása van a környezetében olyan sertéstartóról, aki esetleg nem szerepel nyilvántartásunkban kérem, hívja fel a figyelmét bejelentkezési kötelezettségére.

Felhívom a figyelmét, hogy annak a sertéstartónak az állománya, aki jogszabályi kötelezettségének nem tesz eleget, járványhelyzet esetén állami kártalanítás nélkül kerül leöletésre.

Elérhetőségek:
Sárospataki Járási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Osztály
3950 Sárospatak, Kossuth Lajos út 46.
Telefon: 06-47-795-043; 06-47-795-044; Fax: 06-47-795-094;
E-mail: allategeszsegugy.sarospatak@borsod.gov.hu
Osztályvezető: dr. Tarnai Gábor járási főállatorvos, telefon: +36-30-864-4008
Illetékességi terület: Sárospataki járás, Cigándi járás, Sátoraljaújhelyi járás, Tokaji járás
Köszönöm szíves együttműködését!

Magas kockázatú terület!
Az afrikai sertéspestisnek (a továbbiakban: ASP) Magyarországon vaddisznóban történt megállapításai, valamint az európai, kiemelten a szomszédos országok járványhelyzetének gyors és drámai romlása miatt fokozott a veszélye annak, hogy a vírus átterjed a hazai házisertés állományokra is. Ez az ágazatra nézve további súlyos következményekkel (kereskedelmi korlátozások, exportból történő kizárás) járna. Ennek megakadályozása érdekében fokozni kell a sertéstartó gazdaságok, elsős

Az Országos Főállatorvos a sertéstenyésztők, sertéstartók érdekeit képviselő szakmai szervezetekkel közösen meghatározta azokat a minimum követelményeket, amelyek betartásával a vírus házisertés állományba való behurcolása minimálisra csökkenthető.
Ezek a követelmények jelen tájékoztató mellett minden érintett és regisztrált sertéstartó számára megküldésre kerülnek.

Ezen követelmények betartása a magas kockázatú területen lévő valamennyi kislétszámú sertéstartó részére javasolt, mint „Jó Sertéstartói Gyakorlat”! Amennyiben a járványügyi helyzet romlása miatt újabb területeket kell bevonni a magaskockázatú terület hatálya alá, a fenti követelmények az ott lévő valamennyi sertéstartóra nézve is javasolttá válnak!

Mit kell tennie Önnek, mint sertéstartónak?
Önnek, mint felelős sertéstartónak nincs egyéb feladata, mint elolvassa és legjobb tudása szerint betartja a fertőzött területeken kötelező érvénnyel bíró minimum követelményeket.
A nyilvántartásban nem szereplő sertéstartók számára nem állt módunkban ezen tájékoztatást megküldeni. Ezért, ha tudomása van olyan sertéstartóról, aki nem kapott tájékoztatót, kérem hívja fel rá a figyelmét, hogy lehetősége van jogkövetkezmények nélkül bejelenteni a sertéstartást az illetékes járási hivatal állategészségügyi osztályán, ahol a TIR rendszerben történő regisztráció is elvégzésre kerül. Ezzel egy időben az újonnan regisztrált tartóknak is átadásra kerül a tájékoztató, a követelményrendszer.